Egyre fontosabbá válik a kertek fenntarthatósága, a lehető legkisebb vízhasználat, az aszályos időszakok átvészelése. Erre az egyik módszer a dombágyás, vagy Hügelkultur alkalmazása, amelynek a kivitelezése és fenntartása is kifejezetten olcsó, nem igényel komoly szaktudást, de sokszorosan hálálja meg a befektetett munkát. A dombágyás tulajdonképpen a kerti fahulladék és a komposzt felhasználásával készül, magas a vízmegtartó képessége, tápanyagban gazdag talajt biztosít és az időjárási viszontagságoktól is jobban óvja a növényeinket mint a hagyományos ágyások. Az ágyásunk minimális öntözést igényel, amelyet a legjobb csepegtető öntözéssel megoldani, de természetesen ha más megoldást találunk, az is megfelelő. A jól elkészített ágyások bizonyos esetekben idővel egyáltalán nem igényelnek öntözést, de természetesen ez sok mindentől függ, a későbbiekben erről még szót ejtünk.
Mikor készítsük a dombágyást?
Érdemes ősszel vagy télen neki állni a munkának, így tavaszra egy kész ágyás várja az ültetést. Most érdemes eltervezni hova tesszük majd az ágyásunkat, illetve elkezdeni gyűjteni hozzá a fahulladékot és az egyébhulladékot is.
Hogyan készítsünk dombágyást?
A dombágyást többféle formában elkészíthetjük, nincsen komoly szabálya a formának, leginkább az ültetendő növényeinknek megfelelő hely kialakítása szabályozza, hogy milyen méretű és formájú dombot alkotunk. Ássunk legalább 1 ásónyom mélyen árkot, a szélességet a tervezett magassághoz igazítsuk. Itt egy kis segítség:
Kívánt magasság | Dőlés szög | Az árok szélessége |
1 m | 45° | 2 m |
1 m | 60° | 1,2 m |
1,5 m | 45° | 3 m |
1,5 m | 60° | 1,7 m |
Azt fontos tudni, hogy minél magasabb az ágyás, a vízmegkötő képessége annál nagyobb, így kevesebb öntözést igényel. A következő lépéstől már egyféle módon haladunk. Elhelyezzük a lehetőség szerint minél korhadtabb fa hulladékot, amely állhat rönkökből, gallyakból, de bokrok ágaiból is, de szalmával is keverhetjük. Először a vastagabb darabokat helyezzük el stabilan, majd erre tegyük a vékonyabb ágakat. Ezt követően érdemes várni egy nagyobb esőre, vagy ha erre nincs időnk, akkor alaposan belocsolni a fahulladékot, amely így megszívja magát vízzel. A hézagokat lazán töltsük ki szerves hulladékkal, komposzttal, vagy szalmával kevert trágyával, így a kis levegős részek biztosítják a talaj szellőzését, de a gyökereknek is marad helye a majdani növekedéshez. Az egész dombot fedjük be avarral, szalmával, zöld hulladékkal, komposzttal, mindent felhasználhatunk, amely egyébként is alkalmas lenne komposztálásra, így hosszú távra biztosítjuk a tápanyagtartalmat.
Ezt követően fedjük be a dombot az elején kiásott földdel és lehetőség szerint tömörítsük, majd szalmával vagy mulcsozott zöld hulladékkal fedjük be. Ezzel megőrizzük az ágyásunk víztartalékait. A tavaszi ültetéskor és egész évben is alkalmazzuk a mulcsozást, amely megvédi a növényeinket a kiszáradástól és nagy mértékben csökkenti a szükséges locsolások számát. Az ágyásunk minden évben kisebb lesz a benne zajló bomlási folyamatok által, így egy kisebb, főleg szalmából és vékony ágakból készült ágyás általában 4-5 évig használható, a nagyobb, vastagabb rönkökből épített ágyás akár 20 évig is megfelelő termőtalajt biztosít a növényeinknek.
Milyen gépekre lehet szükség az előkészületekhez?
A rönkök és vastagabb ágak feldarabolásához jól jöhet egy láncfűrész, a komposzt elkészítését elősegíti egy jó minőségű ágaprító is! És amit sokan hajlamosak elfelejteni az a munkavédelem! Védő szemüveget, kesztyűt, akár vágásbiztos ruházatot is érdemes használni!
-
Echo CS-310ES benzinmotoros láncfűrész99.990 Ft
-
STIHL GHE 140 L elektromos ágaprító181.990 Ft
-
STIHL Function Sensotouch kesztyű M1.890 Ft
A következő részben megmutatjuk milyen növényeket érdemes ültetni az ágyásunkba! Tartsatok velünk!