Cikkünk előző részében bemutattuk, hogy hogyan érdemes elkészíteni a dombágyást, most pedig megnézzük milyen növényeket érdemes ültetni az elkészült ágyásunkba. Emlékezzünk kicsit, mi is az a dombágyás? Tulajdonképpen egy olyan speciális komposztdomb, amelynek pozitív tulajdonságit kihasználva, fenntartható kertet alakíthatunk ki, amelynek földje magas tápanyag tartalommal és vízmegtartó képességével emelkedik ki a hagyományos ágyások köréből. A komposztdombban lejátszódó bomlási folyamatok a tápanyagok mellett meleget is biztosítanak a növényeknek, ezért előbb vethetünk és előbb is takaríthatunk be, ha a növénytermesztés ezen módját választjuk. A domb kialakításának köszönhetően felével, vagy akár egyharmadával is megnövekszik a beültethető felület, így többet termelhetünk.
Mit ültethetünk a dombágyásba?
Gyakorlatilag bármit, de a szakemberek tanácsaira hagyatkozva az ültetett növények fajtája, sorrendje is elősegítheti, hogy kihozzuk a maximumot a kertünkből.

Egy dombágyás, vagy más néven bakhátas ágyás általában hat évig használható, ez idő alatt folyamatosan tömörödik, összeesik, de az alatta található talajt még sokáig táplálja. A bakhátat beültethetjük egyfajta növénnyel vagy vegyesen. Ha vegyesen vetünk, akkor a magasabbakat érdemes a domb tetejére rakni. Az évek során a tápanyagigényes növényektől az igénytelenekig haladva használjuk ki a magas ágyást.
- Az első évben talajzsaroló növényeket ültessünk, mivel a felszabaduló tápanyagok az első évben a legbőségesebbek. Ugyanakkor kerüljük a leveles zöldségeket (salátafélék, spenót, mángold), mivel ezekben felgyűlnek a nitrátok. Az első évben vessünk felülre paradicsomot, kukoricát, kelbimbót, brokkolit, paprikát; oldalra cukkinit, uborkát, zellert, karfiolt, káposztát, kelkáposztát.
- A második évben nagy és közepes tápanyagigényű növényeket ültessünk. Az előzőeken túl karalábét, hagymát, sárgarépát, édeskömény, céklát és retket.
- A harmadik évben ültessünk közepes és kis igényű növényeket, ettől az évtől vethetünk leveles zöldségeket. Kis igényű növények: karóbab, bokorbab, zöldborsó, egyéb fűszernövények.
- A negyedik és az ötödik évben ültessünk epret, a gombabetegségek ellen a tövek közé vessünk vöröshagymát, fokhagymát, póréhagymát.
- A hatodik évben dugjunk az ágyásba burgonyát, amely első osztályú talajjavító. Ha a hajtások elérik a 15 cm-es magasságot, kupacoljuk köréjük földet. A burgonya köztese lehet a hónapos retek, a gyökérfonálférgek ellen ültessünk bársonyvirágot.
Gondozás
A télre felkészülendő az ágyásra halmozzunk komposztot vagy érett trágyát 5 cm vastagságban, majd takarjuk le szalmával; hogy a szél ne bontsa meg a takarást, befedhetjük hálóval. Tavasszal gereblyézzük le a szalmát és a komposztot. Nyáron rendszeresen ellenőrizzük, hogy nem települtek-e be az ágyásba pockok, egerek vagy vakondok.
Források
- Kertészkedés télen-nyáron. Bakhátas termesztés (5. csoport: 134. kártya)
- Seléndy Szabolcs 1986. Dombágyásos kertművelés. (Biofüzetek 4.) Mezőgazdasági Kiadó. ISBN 963 232 280 0.
- Wikipédia – Bakhátas magaságyás